Dobra teta logo božični

Otroci in čas počitnic

V naslednjem prispevku se bomo vrteli okoli teme počitnic, morja, prostega časa itd. Skušala bom odgovoriti na vsa možna vprašanja »Kako pripraviti otroke na dopust? Kaj početi z otroki na dopustu? Kaj početi na dolgi poti v avtu? Kaj vzeti seboj, da bo potovanje enostavno? Potovanje z avionom/avtom/avtodomom?«

Povzete so naslednje točke:

  • Priprava na dopust (izbira destinacije letovanja, prevozno sredstvo, kaj vzeti, kako se pripraviti ...)
  • Potovanje (med vožnjo, slabost, hrana ...)
  • Na dopustu (sonce, morje, prva pomoč, aktivnosti ...)

 

Priprava na dopust

Destinacija

Če se starš dobro in zadovoljno počuti, bo to zadovoljstvo podzavestno prenesel na otroka, zato naj bo izbira destinacije prilagojena okusu staršev. Otrok bo srečen, kjerkoli bo. Če pa ste avanturistično razpoloženi in si želite poleg počitka na dopustu videti tudi druge kraje, spoznati kaj novega, obiskati del morja, kjer še nikoli niste bili, potem se nima smisla omejevati samo na bližnjo Istro.

Izbira prevoznega sredstva

Avto

Otroku najprijetnejše je potovanje z avtomobilom, saj je vožnja udobna in praktična, otrok pa jo je navajen, saj avto in krajše vožnje pozna. Lahko se ustavite kadarkoli na postajališčih, bencinskih črpalkah, kjer poskrbite za morebitno previjanje, hranjenje in zračenje avtomobila. Ker je pred vami dolga vožnja in, če ne boste potovali ponoči, otrok ne bo spal, morate poskrbeti tudi za njegovo zabavo, saj se drugače hitro začne dolgočasiti. Najbolje je, da izberete začetek potovanja v zgodnjih jutranjih urah ali priti večeru, saj bo takrat temperatura nižja pa tudi prometnih zamaškov in kolon ne bo toliko. Če je vreme hladnejše, je ugoden termin tudi v času otrokovega popoldanskega počitka. Avtomobil ohladite in na okna namestite senčnike za zaščito pred soncem.

Letalo

Na letalo lahko vzamete otroka, a sprememba zračnega pritiska nanj deluje neprijetno, prav tako daljša potovanja, kjer se čaka na letališčih ali prestopa iz letala na letalo, kar povzroča dodatno nelagodje.

Avtobus

Za mlajšega otroka avtobusni prevoz ni najbolj primeren, ker se avtobus ne ustavlja takrat, ko si želite vi ali vaš otrok. S starejšimi otroki je avtobus primernejša izbira saj se znajo prilagoditi, vi pa vseeno poskrbite za hrano in vodo v ročni prtljagi, prav tako kakšne igre, CD/DVD predvajalnike in podobno.

 

Apartma, hotel ali kamp?

Dopust z majhnim otrokom je najbolj sproščen, če letujete v apartmaju. Hotelska soba je neprimerna, saj otrok popoldne potrebuje spanec, vi pa ste priklenjeni na hotelsko sobo in praktično ne morete početi ničesar. Prav tako ustaljene hotelske ure obedov največkrat ne odgovarjajo urniku otroka. V apartmaju pa vse teče tako, kot odgovarja vam. Kampiranje pa je primerno za družine, ki so navajene narave, življenja v šotoru in jih ne moti oddaljenost stranišč in tušev od šotora.

Pripraviti otroka na vožnjo

Ko je destinacija enkrat izbrana, naj se začnejo priprave na dopust tako, da starši eno soboto vzamete otroka v naročje ter mu pokažete nekaj slik okolice, narave, galebov, rib in mu razložite, kaj vse boste skupaj počeli, ko boste na morju. Tako se bo v otroku ustvarilo veselo pričakovanje. Prav tako je majhnim otrokom potrebno razložiti, da se je treba do vseh teh ribic,plaže in dreves peljati kar nekaj časa, zato pa lahko en ves dan preživite v avtu.

 

Potovanje

Otroci so posebni potniki. Vrnite se v čas, ko ste bili vi otroci. Otroci danes se res morda razlikujejo v določenih stvareh, ampak po večini smo vsi bili enaki. Domišljija, ki nima nobenih meja in vodi v razigranost, ki skoraj meji na hiperaktivnost. Vožnja je za otroke v glavnem enolična in dolgočasna, kar lahko preide v razdražljivost, sitnarjenje, jok, izpade jeze in togote oziroma v vedenje otroka, ki vnaša nemir v samo potovanje. To vpliva na voznika, saj mu slabša koncentracijo. Seveda ni obnašanje otrok enako, saj se razlikuje glede na njihova leta in njihov značaj. Dojenčki veliko spijo, ampak so bolj občutljivi za spremembe in potrebujejo več pozornosti. Večkrat jih je potrebno hraniti, previjati in jim stalno dajati občutek varnosti. Nekatere dojenčke potovanje z avtomobilom pomirja, druge vznemirja. Otroci od dveh do štirih let so za vožnjo še najzahtevnejši. Otroku omenite, da bo vmes bo čas za piknik, za igro v avtomobilu (navdušite jih za igro (glede na starost otroka) da mora našteti vsaj 10 rdečih avtomobilov na poti ali videti vsaj 5 ptic na parkiriščih ali zapeti vsaj 3 pesmice v avtu ali kombinacija vsega).
Priskrbite dovolj igralnega materiala, če se lahko tako izrazim. Seveda ne pozabite otrokovo najljubšo igračko, posebej tisto za »cartanje«. Pomembno je, da igrače pritrdite, kajti predmeti, ki niso pritrjeni, so lahko zelo nevarni, če pride do trka. Prav tako ne želite, da bi vas med vožnjo zmedla igračka, ki bi jo otrok vrgel proti sprednjemu steklu. Priporočam, da pred potovanjem kupite otroku kakšno novo igračko in mu jo podarite šele v avtomobilu – tako se bo z njo dalj časa zamotil. A otroška pozornost je kratkotrajna, zato kmalu potrebujejo novo zaposlitev. Poskrbite za glasbo, ki bo otroku ustrezala. Otroci zelo radi poslušajo pesmice ali tudi prepevajo skupaj z mamico in očkom svoje najljubše napeve in si izmišljajo nova besedila. Le-ta so lahko povezana na destinacijo kamor potujete, npr. v kolikor potujete na morje, si lahko otroci izmišljajo besedila na temo morja, prepevajo o ribicah, školjkah, morju, soncu... Potem določate nove teme dokler se otroci ne naveličajo. Otroku lahko krajšate čas med vožnjo tudi s pripovedovanjem pravljic in zgodbic. Lahko pa jih preprosto poslušajo na vnaprej pripravljeni zgoščenki. S seboj vzemite kakšne magnetne sestavljanke, radijsko igro na CD-ju, kakšno pobarvanko in kakšno sodobno prenosno konzolo za gledanje filmov, igranje iger. Za zabavo lahko poskrbi tudi več besednih iger, ki pa so primerne šele za otroke okoli četrtega leta starosti.
Super je, če je eden izmed staršev »potuje« na zadnjem sedežu zraven otroka. Prtljago v avtomobil naložite previdno in načrtno. Poskušajte vso prtljago, razen tiste, ki jo boste potrebovali tekom poti, dati v prtljažnik.

Obvezni postanki na poti

Zaradi ogromne energije, ki jo otroci imajo, so na daljših potovanjih zelo pomembni postanki. Tudi zaradi voznika, ki ga vožnja lahko zelo utrudi. Strokovnjaki priporočajo daljše postanke vsaki dve uri, če so prisotni dojenčki in otroci do štirih let pa tudi krajše postanke na vsako uro. Daljši postanki naj trajajo vsaj pol ure. Ustavite se na urejenih parkiriščih, kjer je dovolj sanitarij, klopi in morda tudi sprehajalnih stez. Poskrbite, da se otroci razgibajo. Počepi, poskoki in podobne vaje povečajo krvni obtok, preženejo utrujenost in so lahko del kakšne zabavne igre, v kateri bodo vaši najmlajši zelo uživali. Poskrbite, da bodo vaši otroci vedno imeli spremstvo do sanitarij in nazaj. Na počivališču pričakujte, da bodo otroci že vznemirjeni. Ob izstopu iz avtomobila jih imejte na očeh, saj pri veliki gneči, ki je v tem času na počivališčih, lahko kaj hitro pride do nezaželene nesreče. Najbolj pomembna je hladilna torba z veliko negazirane pijače, najbolje vode, svežega sadja in ob daljši vožnji tudi kakšen sendvič. Vnaprej pripravljeni obroki naj bodo majhni, hranljivi in lahki, ki ne obremenijo preveč želodca. Bomboni, pecivo in gazirane pijače so povzročitelji slabosti pri otroku, zato se jim raje izogibajte za čas vožnje, , prav tako lahko do slabosti pride pri branju, risanju ali pisanju. Vzemite še kakšna rezervna oblačila in osvežilne robčke, če se otrok polije ali mu je slabo. Kot že omenjeno poskrbite tudi za igrače in otrokovo zabavo, saj resnično nočete vsakih 10 min poslušati standardnega vprašanja »A smo že tam?«.

Otroku je med vožnjo slabo

Če je otroku med vožnjo slabo in je star več kot leto dni, mu že doma, pol ure pred odhodom damo ustrezen odmerek tablet proti bruhanju. Med potjo se izogibamo pitja neprekuhane vode, gaziranih pijač, tort in sladoledov, ker so pogosto okuženi z nevarnimi črevesnimi kužnimi klicami. Če pride do izrednih razmer, kot je slabost, imejte v avtu pripravljene vrečke za nujne primere.

 

Na dopustu

Sledite svojim občutkom, kaj vam na morju najbolj odgovarja početi in ne, kaj se na morju »ponavadi dela«. Ne rinite za vsako ceno dvakrat na dan na plažo, če vam ni do tega. Če vam bolj ustreza, preživite dopoldne ali celo popoldne na terasi, medtem ko otroci rišejo ali barvajo pobarvanko. Prinesite si kakšne pripomočke iz narave (liste, školjke, kamenčke) in iz tega materiala ustvarite novo igro. Če imate možnost, najemite majhen ribiški čolniček in z njim raziskujte okoliške plaže in nedotaknjene zalivčke, obiščite vsaj eno naravno znamenitost tega kraja, preizkusite kak nov šport, poklepetajte s sosedi v apartmaju, poslušajte glasbo te regije oz. pojdite na kak glasbeni/gledališki dogodek, ustvarjajte spomine iz kamenčkov, ali pa se le sprostite in uživajte.

Igre na poti

Nekaj idej, kaj lahko počnete med vožjo in tudi kasneje, na dopustu

  • Igra asociacij! Otroku poveste besedo npr. morje, otrok pa naj našteje čim več stvari, ki ga spominjajo na morje (voda, plaža, ribice, školjke...). Travnik (rožice, trava, metuljčki...)
  • Igra barv! Zamislite si določeno barvo, otroci pa naj poiščejo čim več predmetov te barve. Npr. zelena (trava, cvetlica, majica, avto, drevo,...)
  • Igra 10 vozil! Pri naslednji igri si lahko vsak izbere določeno barvo vozila in tisti, ki prvi opazi 10 vozil v svoji barvi, je zmagovalec.
  • Igra poišči in prečrtaj! Na list papirja napišite ali, če vas otrok se ne zna brati, narišite predmete, ki jih bo videl med potjo: npr. kolo, žival, znak stop, rdeči avto, tovornjak, drevo,... Nekoliko starejšemu otroku napišite besede npr.: šola, možak s čepico na glavi, dekle, ki telefonira, pes v sosednjem avtomobilu, prodajalna s hrano, avto z registrsko tablico, na kateri je črka M, bencinska črpalka, cerkev,… Njegova naloga je, da vse naštete stvari opazi in jih na listu prečrta ali jih enostavno sešteva (dela črtice, pikice pri sliki ali besedi).
  • Igra najdi ustrezno besedo! Pri tej igri ne potrebujete svinčnika in papirja. Pričnite s črko A. Ko opazite stvar, ki se začenja na črko a in jo poimenujete, si izberete naslednjo črko abecede. Seveda je zmagovalec tisti, ki prvi konča s crko Ž.
  • Igra oblikovanja! Če vas otrok rad oblikuje, mu plastelina v avtomobilu verjetno ne boste dali. Je pa idealen pripomoček aluminijasta folija. Tista, v katero zavijete sendviče. Je odlična, saj vam ničesar ne bo umazala, iz nje pa se lahko odlično oblikuje, in sicer vse od nakita, kronic, živalic do sablje in še in še.
  • Starejšim otrokom lahko na list papirja napišete abecedo. Spremlja naj registrske tablice in na listu prečrta vsako črko, ki jo bo videl na tablici. Zmaga tisti, ki prvi prečrta vse črke na listu.

Nekaj osnovnih zdravstvenih nasvetov

  • Tekočina - Pijača naj bo ves čas pri roki. Pogosto pitje tekočine zagotovi hidracijo telesa.
  • Sonce - Tudi v senci lahko lepo porjavimo, zato moramo otroka pogosto namazati z zaščitno kremo, tudi če je nad nami košat borovec. Otroci so lahko na soncu brez zaščite dvakrat dnevno po 15 minut pred deseto uro dopoldan in po četrti uri popoldan. Tako lahko ob delovanju ultravijoličnih žarkov tvorijo vitamin D, ki je pomemben za razvoj kosti. Sončne opekline hladimo s hladnimi obkladki in sredstvi za nego kože po sončenju. Če na opečeni koži nastane okužba, morate obiskati zdravnika.
    Sonce lahko povzroči tudi hud glavobol z bruhanjem in motnjo vida, kar so znaki sončarice. Otrok potrebuje hladen, zatemnjen in miren prostor in dovolj tekočine. Na dimlje, pazduhe in na čelo mu položimo hladne obkladke, damo mu sredstvo proti bolečinam.
  • Rane – vsake poškodbe dobro izperemo, razkužimo z nepekočim razkužilom in sterilno pokrijemo. Na sveže, očiščene rane ne smemo nanašati mazil! Če se po poškodbi pojavi rdečica, kljuvajoča bolečina, se rana zagnoji, ali se celo pojavi vročina, poiščemo zdravniško pomoč.
  • Morje/bazeni - Na splošno je varnejše kopanje v čistem morju kot v prenapolnjenih in kloriranih bazenih. Pred kopanjem naj gre otrok lulat, saj bo sicer, če bo to počel v vodi, mišica zapiralka sečnice vsrkala tudi nečistoče, kar lahko povzroči vnetje sečil in spolovila. Vodo v otrokovem majhnem bazenčku morate pogosto zamenjati, saj sicer obstaja nevarnosti okužbe kože in sečil. Otroka po kopanju oprhajte (tudi spolovilo), osušite (tudi ušesa in kožo med prsti rok in nog) ter telo ponovno namažite z zaščitno kremo. Če se pojavi okužba kateregakoli dela telesa, se otrok ne sme kopati, lahko ga le prhamo.
  • Vnetje ušes - Pri dojenčkih in majhnih otrocih je vnetje srednjega ušesa pogostejše kot pri odraslih. Razlog za to je v tem, da še nimajo razvite dobre obrambe pred povzročitelji okužbe in v dejstvu, da je njihova Evstahijeva cev, ki povezuje žrelo in nos z ušesom, kratka. Ko je otrok prehlajen, pridejo skoznjo iz nosa in žrela v srednje uho bakterije in virusi ter povzročijo vnetje. Znaki za vnetje so vročina, bolečina, razdražljivost, nespečnost, odklanjanje hrane, slabši sluh ali celo gnojen izcedek iz ušesa. Če ima otrok zamašen nos, pri potapljanju glave pod vodo ne more izenačevati pritiska v srednjem ušesu, kar boli in zmanjšuje sluh, čeprav ne gre za pravo vnetje. Zato se prehlajen otrok ne sme potapljati. Redno morate poskrbeti za prehodnost nosu in osušiti sluhovod.
  • Komarji , ose, meduze, kače - Otroke ponoči zavarujte pred piki žuželk z mrežami, čez dan pa poškropite oblačila in čevlje z insekticidi, telo pa namažite z repelentnimi kremami. Zvečer s prhanjem odstranite ostanke teh snovi. Natančno preglejte prostor okrog šotora in na plaži, da ne bi bila tam osja gnezda, mravljišča ter ostanki hrane, ki privabljajo žuželke. Če otroka piči žuželka, pokrijte mesto pika z ledom, ovitim v krpo, nato pa kožo namažite s hladilnim mazilom. Ko pa otroka ožge meduza, morate to mesto na koži čim prej sprati z morsko vodo. Nikakor ne spirajte s sladko vodo, ker se bo sprostilo še več alergogenih snovi. Kožo namažite tudi s hladilnim mazilom. Če meduza ožge obraz, usta, vrat, če zaradi reakcije začnejo otekati ustnice in postane dihanje težko, takoj poiščite pomoč zdravnika. Pri kačjem piku moramo mesto vboda razkužiti in sterilno poviti, poškodovani otrok mora čim bolj mirovati in do najbližjega zdravnika ga moramo prenesti. Rane ne izsesavamo, prav tako pa nad njo ne zavezujemo čvrstih obvez.
  • Prebavne težave - Na dopustu so pogoste prebavne težave. Le-te so za odrasle običajno samo nadležne, za majhnega otroka pa so lahko tudi usodne. Driska in bruhanje namreč lahko povzročita velike izgube tekočine in elektrolitov, kar ima za majhnega otroka hude posledice. Zato moramo najprej poskrbeti, da nadomestimo izgubljeno vodo in elektrolite. Majhnemu otroku dajemo piti tekočino po žličkah, vsakih deset minut. Če je potrebno lahko otroku damo tudi pripravke, ki urejajo normalno črevesno floro ali medicinsko oglje, ki adsorbira škodljive snovi. Dieta ni potrebna, izogibamo se le mastne hrane in hrane, ki napenja.

Nepogrešljiva domača lekarna

V počitniški prtljagi ne smejo manjkati zaščitna krema za sončenje brez konzervansov in parfumov s faktorjem nad 20, glukozno-elektrolitska mešanica za obnavljanje tekočine pri bruhanju in driski, zdravilo proti povišani telesni temperaturi in bolečinam, antihistaminik za alergijske reakcije, hladilno mazilo, razkužilo za rane, obvezilni material. Na potovanju imejte s seboj otrokovo potrjeno zdravstveno kartico in (če je potrebno) listine o konvencijah ali dodatnem zavarovanju, telefonsko številko otrokovega izbranega zdravnika. Ko prispete v kraj počitnikovanja, pa čim prej povprašajte, kje je najbližji zdravnik in kdaj dela. Če ima otrok katerokoli bolezen, se o njej pogovorite z zdravnikom pred odhodom.

 

Zapomnite si, načrtujete dopust, čas v katerem boste počivali in uživali s svojimi najdražjimi, preživljali kakovosten prosti čas ter bili skupaj z boljšo polovico ves čas. Predvsem pa, uživajte! Potovanje je del počitnic in potovanje z otroci del časa, ki ga preživljate z njimi. Predvsem od vas je odvisno, ali se boste imeli lepo. Otroci hitro rastejo. Kmalu morda ne bodo več želeli z vami.


Katja K.

 

viri: